Dlaczego warto kupić komputer Mac ?
Długo zastanawiałem się nad kupnem swojego pierwszego Mac'a. Szukałem w intrenecie informacji czy system iOS bardzo różni się do znanego mi od lat Windowsa.
Na początku kupiłem iPad i od razu polubiłem ten sposób podejścia do ergonomii użytkownika.
Moim pierwszym "dużym" komputerem ze stajni Apple był laptop MacBook Pro.
Apple produkuje najczęściej po 2 typy tego samego modelu, czyli mam dwie wielkości ekranu w MacBook Air, podobnie w MacBook Pro.
Odpowiednikiem komputera stacjonarnego jest Mac mini. Zaskakuje jego wielkość, bo jest to kartka A4 zgieta na pół. Mimo swojej wielkości jest to pełny odpowiednik stacjonarnych komputerów PC.
Jeżeli wolimy kupić komputer stacjonarny, ale mieszczący się w monitorze, to Apple posiada w ofercie iMac. Duży 27 calowy monitor w którym, mimo, że tego na pierwszy rzut oka nie widać jest już zamontowany komputer. Całą aktualną ofertę mozna zobaczyć a nawet kupic na stronie www.apple.com/pl/mac
Polityka łączenia urządzenia z systemem operacyjnym jest tym co odróżnia ten system od konkurencji. Nie potrzeba instalacji tysięcy sterowników, bo producent jest jeden i daje pełną gwarancję idealnej współpracy poszczególnych składników komputera. Oczywiście w wielu przypadkach można zastosować nieoryginalne części np. pamięci RAM, dysk twardy, ale trzeba pamiętać by sprzedawca potwierdził, że są to części kompatybilne.
Nie wszystkie komputery Apple można w łatwy sposób rozkręcić. Np. iMac jest klejony i tutaj trzeba posłużyć się naprawdę specjalistycznym sprzętem.
Ogromnym zaskoczeniem jest support (pomoc) którą proponuje Apple. W języku polskim, przystępnie , krok po kroku na ich stronie internetowej http://support.apple.com pokazana jest np. wymiana pamięci RAM w poszczególnych modelach komputerów. http://support.apple.com/kb/HT1423?viewlocale=pl_PL
Obsługa systemu operacyjnego iOS nie różni się zbytnio od Windows. Instalacja programów najczęściej przebiega poprzez wirtualny napęd, czyli ściągnięty z internetu plik lub z bardzo dobrego sklepu AppStore przy uruchomieniu tworzy nam wirtualny napęd którego zawartością jest program instalacyjny. Klikamy na niego, potwierdzamy swoje uprawnienia i program jest zainstalowany.
Co godzinę system tworzy kopię bezpieczeństwa. W tym celu najwygodniej jest podpiąc zewnętrzny dysk lub skorzystać z chmury. Kopia bezpieczeństwa przyda się w przypadku zgubienia, kradzieży lub awarii komputera. Wystarczy wtedy wziąć inny komputer Appla, zalogować się na nim poprzez nazwę naszego użytkownika, podpiąć zewnętrzny dysk z kopia i po około 30 minutach znowu pracujemy w swoim środowisku pracy na swoich programach.
Większość programów które znamy z Windows dostępna jest też w systemie iOS. Są też programy, które dostajemy wraz z komputerem. Rewelacyjny iMove w którym tworzone są profesjonalne filmy, Pages do edycji tekstów, arkusz kalkulacyjny Numbers a do prezentacji Keynote i dużo więcej innych. Jeżeli ktoś koniecznie musi pracować na Office, to jest wersja na Mac Office 2013 . Osobiście polecam pakiet Office 365, który poprzez stały miesięczny abonament daje nam dostęp do najnowszej wersji programów oraz w cenie chmurę o pojemności 1 TB.
Jeżeli potrzebujemy korzystać również z Widnows, to Mac ma dwie propozycje.
1. Równoległa instalacja Windows . Podczas uruchamiania komputera możemy wybrać który system ma się uruchomić. Aby to uzyskać korzystamy z zainstalowanego na stałem programu Boot Camp.
2. Korzystamy z programu do emulacji komputerów wirtualnych. Najpopularniejszym jest Parallels. Umożliwia on uruchomienie w okienku dowolnego systemu Windows na który posiadamy licencję jak i inne systemy np. Linux, Chrome.
To rozwiązanie pozwala nam kontrolować dodatkowy system i płynnie przenosić między nimi dokumenty jak i współdzielić urządzenia zewnętrzne.